TANIŞLARGRUP

BASIN ODASI

TANIŞLARGRUP

Uşak Seramik Dünya Markası Olma Yolunda Büyük Adımlar Atıyor

Gönül KIRBAŞ-UŞAK

 

Seramik sektörünün önemli kuruluşlarından Uşak Seramik sektördeki istikrarı ve kalitesi ile üretiminin yüzde 25’ini ihracata aktararak, 40 yıldır üretimde olan fabrikanın son sistem ve donanımları ile bir Dünya markası olma yolunda büyük adımlar atıyor.

 

İhracata önem verdiklerini belirten Tanışlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Tanış, “

Üretimimizin yüzde 25’ini ihracata aktarıyoruz. Geriye kalan yüzde 75’lik kısmını ise iç piyasa da değerlendiriyoruz. Bu hemen hemen her yıl aynı şekilde devam ediyor. 2013 yılında ihracat satış rakamımızı yüzde 35’e çıkarmayı hedefliyoruz. İhracat yaptığımız ülkeler dışında Arap Baharının yaşandığı, Irak ta daha da güçlenip, Libya,Cezayir, Katar da satışlarımızı arttıracağız. İç savaşın hüküm sürdüğü Suriye’ye iç karışıklık sonrası girebilmeyi planlıyoruz. Avrupa bloğuna hüküm süren ekonomik kriz bizleri de etkiledi. Fakat Irak ta yaptığımız yatırımlardan dolayı, Avrupa’da yaşanan ekonomik kriz ihracatımızı düşürmedi. Tam aksine bir önceki yıla bakarak, ihracat satışlarımızı 2 milyon 500 bin dolar artmasına neden oldu. Ekonomik krizin daha az yaşandığı Kuzey Avrupa ülkelerine, Doğu ve Orta Avrupa’da devam eden krizlerden önem veriyoruz ve bunun meyvesini yemeye de başladık” dedi.

 

Uşak Seramik olarak üretim ve teknoloji anlamında ileri düzeyde bir alt yapıya sahip olduklarını belirten Tanış “Günden güne büyüyen ve bir dünya markası olma yolunda büyük adımlar atan bir gurup haline geldik. Kalite, tasarım, sürekli yenilik, hizmet ve teknolojik altyapılarımızın güncelliği global pazardaki yerimizi belirliyor. Eskiden bir model 10 yıl süreyle satılabilirdi. Bugün bu sürenin 1 yıla düştüğünü görüyoruz. Dolayısıyla Ar-Ge ve Ür-Ge’nin sürekli yenilik ve gelişim içerisindeyiz. Stoğumuz neredeyse sıfır noktasında. Ürettiğimizin tamamını satıyoruz. Hatta bayilerimize de borçlu durumdayız. Ürün çıktıkça sevkıyatlarımız devam ediyor. Türkiye'de seramik sektörü, dünyada da büyük beğeni görüyor. Seramik sektöründe dünyada ikinci ülke konumundayız. Kalitesi çok beğeniliyor. Ayrıca sektörün üretim malzemeleri bir kaç boya dışında yüzde 95'i iç piyasadan almaktayız. Dışa bağımlılığımız yok. Ancak yerli tüketici yabancı markalara 100- 200 Dolarlar verirken, yerli ürünler daha ucuz ve aynı kalitede olmasına rağmen daha az ilgi görüyor. Bunu da kırmak için ithal ürünlerden daha da kaliteli ürünler yaparak dövizin yurt dışına gitmesini önlemeye çalışıyoruz “ diye konuştu 

BİZİMLE ÇALIŞMAK İSTER MİSİNİZ ?
AÇIK POZİSYONLAR BAŞVURU FORMU